Máta není matcha ani maté
Slova matcha a maté zní velice podobně, ale jedná se o nápoje vyrobené z různých rostlin s odlišnými účinky. A do toho ještě mátový čaj. Udělejte si v jednotlivých pojmech pořádek, abyste nebyli překvapeni, že nemůžete usnout, nebo že naopak necítíte žádné povzbuzení, i když jste si dali nápoj, jehož název začíná na mat…
Kdy si dát maté
Maté je tradiční jihoamerický nápoj, který se vyrábí z listů cesmíny paraguayské a je oblíbený zejména pro své povzbuzující účinky, nakopne vás podobně jako káva. Maté se pyšní také silnými antioxidačními účinky, obsahem vitamínů a minerálů a tlumením pocitu hladu. Pokud maté neznáte, určitě se s ním seznamte.
Při jakých příležitostech využijete matchu
Matcha je jasně zelený prášek, který se vyrábí rozemletím lístků zeleného čaje. Matcha se dá připravit ve formě čaje, ale díky její výrazné barvě a nevšední chuti ho moderní gastronomie přidává i do zmrzlin a různorodých dezertů. Matcha čaj se pyšní také stimulačními účinky, zlepšuje soustředění, paměť, a dokonce i náladu.
Jaké má máta účinky
Mátový čaj patří mezi bylinné čaje a vyrábí se z čerstvých nebo sušených lístků a natě máty. Nejčastěji se k jeho výrobě využívá máta peprná, ale moderní pěstitelé vytvořili spoustu jiných druhů: mátu jablečnou, kadeřavou, čokoládovou, ananasovou, vonnou, klasnatou, polej… a tímto výčet zdaleka nekončí.
Listy máty obsahují velké množství silic, z nichž nejznámější a nejúčinnější je menthol. Díky němu má mátový čaj pozitivní účinky na trávení, normalizuje činnost zažívacího ústrojí a hodí se při plynatosti, nechutenství i průjmech. Ženy ocení tišící účinky při menstruačních bolestech.
Mátový čaj je skvělým nápojem také při nachlazení a ve chvílích nervozity, bez obav si ho můžete uvařit i večer před spaním skvělou alternativou na zklidnění před spaním je také meduňkový čaj.
Máta není vhodná pro každého
Mátový čaj není vhodný za všech okolností a pro všechny. Máta uvolňuje svěrač v jícnu a propouští kyselý obsah žaludku. Nehodí se tedy pro lidi, které trápí reflux. Pokud mezi ně patříte, přečtěte si, co pomáhá při pálení žáhy. Mátovému čaji se vyhněte také v případě, že máte problémy se žlučníkem.
U citlivějších dětí může vyvolat dušnost. Máta v těhotenství je v omezené míře vhodná pro ženy, u kterých nehrozí zvýšené riziko potratu. Mátovému čaji by se měly vyhnout kojící ženy, protože snižuje produkci mléka.
Naučte se připravit mátový čaj
Čaj z máty můžete připravit jak z čerstvých, tak ze sušených lístků. Čerstvé lístky nejprve properte ve studené vodě, abyste je zbavili hlíny a nečistot. Pak otrhjete lístky do louhovacího sítka, vložte ho do konvice nebo většího hrnku, zalijte horkou vodou a nechte 5 až 7 minut louhovat. Sušené lístky máty louhuje déle a nádobu, ve které čaj připravujete, přikryjte.
Pokud zjišťujete, že máte v účincích čajů a nečajů mezery, udělejte si chvilku a přečte si článek, který vám pomůže v základní orientaci.