Máte po vypití čaje pocit klidu a štěstí? Tak to se vám nezdá, opravdu tomu tak je! Čaj nejen, že má blahodárný vliv na zdraví, obsahuje také kofein, který uvolňuje do těla serotonin - hormon štěstí.
Černý čaj - skvělý parťák při dietě
Možná vás to překvapí, ale právě černý čaj oplývá o něco menšími účinky na lidský organismus než jeho zelený a bílý kolega. Je to dáno fermentací, která znehodnotí většinu prospěšných látek. To mu ale na půvabu vůbec neubírá, i přesto se může chlubit prvenstvím v popularitě. A jaké má
černý čaj účinky? Pomáhá při žaludečních potížích a snižuje riziko cévních onemocnění. Obsahuje také polyfenoly (antioxidanty) a je skvělým parťákem při dietě.
Zelený čaj - výborný zdroj vitamínů
Zelený čaj je na tom o poznání lépe. Díky absenci fermentace si zachoval většinu vitamínů a stopových prvků. Schovává se v něm navíc vysoký obsah tříslovin a praví se, že pravidelná konzumace zmenšuje pravděpodobnost rakoviny. A co účinky
zeleného čaje? Snižuje cholesterol, eliminuje vznik infarktu a mrtvice, pomáhá spalovat tuky a podporuje trávení. Je to tedy ideální nápoj po jídle.
Bílý čaj - diamant mezi čaji
Ačkoliv není příliš známý, je na tom kvalitou nejlépe. Vyrábí se z mladých lístků čajovníků a obdobně jako zelený čaj se nefermentuje. Má však znatelně vyšší obsah tříslovin a díky brzkému sběru i specifickou jemnou chuť. Jako účinky
bílého čaje můžeme zmínit silné antioxidační a povzbuzující vlastnosti. V čaji totiž najdeme vysoké množství kofeinu.
Nečaje a jejich účinky - maté, lapacho, rooibos
Pokud se pohybujete ve světě čajů, určitě jste zaznamenali
Maté. Tento bylinkový nápoj se pyšní výraznými povzbuzujícími účinky, velkým množstvím vitamínů, minerálů i antioxidantů. Maté je tedy ideální pro studenty. Kromě toho, že dobije baterky, pomáhá soustředit se a bystří mysl.
Dalším rostlinným zázrakem je čaj Lapacho získávaný ze stejnojmenného stromu. I tento nečaj má několik příznivých účinků na lidských organismus. Přispívá k vylučovaní škodlivých látek z organismu, čímž podporuje imunitu a detoxikuje organismus. Zapomenout nesmíme ani na populární Roibos. Obdobně jako Lapacho se jedná o kůru rostliny, tentokrát však Aspalathus linearis. Příznivé účinky byly zaznamenány při léčbě ekzémů, akné a lupénky. Působí údajně také jako přírodní antidepresivum a pomáhá ke klidnému spánku.
Vydáno: 10. 1. 2018