Zeptali jsme se významných českých i zahraničních osobností z oblasti vodních dýmek na stěžejní otázky ohledně dýmkařské minulosti a budoucnosti. Téma je na pokračování, v každém článku najdete vyjádření jedné osobnosti.
Dnes odpovídá... Jakub Kopáček
1. Jak hodnotíš vývoj dýmkaření a obecně celého dýmkařského průmyslu za uplynulých deset let?
Šlo to do kopru, upřímně. Vymizely kobří náustky, Nakhla se změnila k nepoznání, ty tam jsou zelené melasy. Krabičky tabáku vypadají jako výjevy z popáleninového centra. Spojení kvalitní dýmky a čajoven přestalo platit. Ceny tabáku rostou, legislativní zátěže přibývá. Začali jsme v dýmkaření topit násobně více peněz než v prvním desetiletí nového milénia. Vznikla příchuť Al Waha Farmer, mám pokračovat? Násobně však převažují ty pozitivní věci, vyvinuli jsme se jako průmysl i komunita rychleji než Pokémoni na steroidech. Jako celek jsem to shrnul v článku 10 let dýmkaření. Nebudu ale jen odkazovat, povězme si pár věcí narovinu.
Jakub Kopáček. Zdroj: PIXELWRITERS
Komunita dospěla. První dýmkosauři dnes mají rodiny, dýmky si užívají spíš jako koníček a nijak zvlášť je nehrotí. Druhá generace dnes tvoří komunitní páteř! Živí dýmkařské podniky i obchody, doma dýmkaři sami, s kamarády či polovičkami, zajímají se a jsou aktivní ve virtuálních skupinách. Zažili si prekérní, ale sakra nostalgické začátky se základním vybavením, a proto dnes dokážou docenit, jak moc se nejen vybavení posunulo kvalitou nahoru.
Aktuální generace má možnosti, které dosud neměla žádná dýmkařská generace v České republice. Mohou vstoupit do světa dýmkaření s kvalitním vybavením, rozvíjejí se radami, články, návody a workshopy, které dříve nebývaly v tak hojném počtu, a navíc v češtině. Nabídka kvalitních dýmkařských podniků je dostačující a těch standardních je kupa. Česká republika ukazuje planetě, že stát bez kulturního zakotvení vodních dýmek a relativně, v porovnání s ostatními dýmkařskými velmocemi, zanedbatelnou velikostí může světu vodních dýmek nabídnout mnohé. Následkem toho začalo mnoho Čechů podnikat v dýmkách. Vtipné je, že spousta z nich dýmkaři nejsou/nebyli, jen se chopili příležitosti na rostoucím trhu. Máme mnoho lokálně úspěšných produktů a některé i na mezinárodním písečku. To mě baví.
Covid nebo třetí světová
Co se týče dýmkařského průmyslu obecně, tak
stále trvá nešvar kopírování. Neskutečně za posledních 10 let vzrostlo Rusko, východní produkty dneska v mnoha směrech diktují dýmkařské trendy. Z Východu i Západu k nám dorazil trend černého tabáku a vyplnil tak díru na trhu v podobě silnějších tabáků s nadstandardními vlastnostmi a komplexními příchutěmi. Dýmkaření se ve světě daří, zastavit jej může jen přísnější legislativa, nedostatek zdrojů, krize či třetí světová. Anebo COVID-19. Ten udělal všem čáru přes rozpočet. Podniky oslabené z první vlny přivítaly v létě, obecně nejslabším obdobím pro dýmkárny, spíše srdcaře a lidi, kteří se nebáli přenosu viru skrze dýmky. Provozovatelé museli nakoupit litry dezinfekce, čistit jako šílení a dýmky měli vycíděné asi jako nikdy. Lockdown však přišel i na podzim a teď už je to hra o přežití. Strašně jim držím palce, ať se v lepších zítřcích sejdeme na dýmce v podnicích, které jsme si oblíbili. Pro jednotlivé dýmkaře znamenala koronakrize často pořízení dýmek domů, ať už si obstarali vlastní stroje nebo využili dovážky dýmek z podniků. E-shopům dozajista vzrostl počet objednávek i zájem o dýmky a příslušenství všech druhů a velikostí. Na druhou stranu
přitáhnout nové produkty pro ně musí být těžší, když si vezmete růst cen přepravy, zaseklé komunikační kanály kvůli Covidu a jiné nepříjemnosti. Společně to zvládnem! Věřím tomu.
Jakub Kopáček patří mezi nejznámější dýmkařské persony v České republice. Foto: Jiří Staněk
2. Jak teda podle tebe bude dýmkaření vypadat v roce 2030? Co říká tvůj věštecký šourek?
Toť otázka, můj šourek totiž může tančit ve dvou rytmech.
-
Zatrsáme si nejdřív na tu pozitivní notu.
Růst, prosperita, profesionalizace a neskutečný výběr. Ve zkratce. Stávající dýmkařské velmoci – Rusko, USA, Německo a Turecko – prohloubí svou vůdčí pozici a nabídnou nám mnohem více zajímavých produktů. Progresivní zemičky jako Španělsko, Brazílie a naše vlast budou na světovém trhu stále více slyšet, nezastaví se a dýmkařsky porostou. A kdo ví, třeba se objeví ve hře nový hráč – dýmkaření už zvládlo pobláznit za ta léta nejednu zemi. Důležité bude, v jaké kondici země, jejich ekonomiky a obyvatelé vylezou z koronakrize. V České republice to může pokračovat mnoha směry, já bych si představoval tento. Dýmkaři i podniky začnou přecházet na legální tabák, díky tomu mohou dovozci zafinancovat natáhnutí nových značek a
náš tabákový výběr poté snese srovnání s ostatními velmocemi. Nově vznikající dýmkařské podniky se nebudou bát vystoupit z šedi generického designu i zaměření a nabídnou nové spojení dýmek prakticky s čímkoliv – třeba s gastronomickými zážitky, PC gamingem či coworkingovými huby. Kvalitní dýmkárny expandují i do menších měst a celkově doufám, že republiku pokryjí znovuzrozené čajovny i neotřelé dýmkařské podniky opravdu zeširoka. Scéna se profesionalizuje, mimo větších dýmkařských akcí, veletrhů i menších komunitních záležitostí budou vznikat i vzdělávací akce a konference pro majitele podniků a celkově průmyslovou scénu. To se dnes děje třeba v Rusku a buď já nebo jiní šikulové mohou natáhnout tento koncept i k nám. Dýmkaření nás stále bude bavit, zdraví vydrží pevné a vodní dýmky nám tak nezakáže ani lékař, natož stát.
-
Dá se vlastně tančit i na umíráček? Následuje pohřební tango.
Stagnace, úpadek, legislativní běs. I to se může stát, buďme realisti. Já jsem sice většinu času snílek, ale kdybych to měl vzít za opačný konec, hmm. Leta se mluví o krizi, ať už klimatické nebo budoucí ekonomické. Z pohledu té první se může stát, že to ovlivní pěstování tabáku. Vstupní materiál bude hůře dostupný, tedy dražší. Odrazí se to v ceně tabáku? Kdo ví. Začnou období sucha a bude nám docházet voda? Zakážou plýtvání vodou a do vázy nebude co nalít? Zhoubná představa. Důsledky ekonomické krize jsou jasné, prostě nebude škvára. Jak dlouho přežijí dýmkařské podniky, obchody i firmy, když dýmkaři začnou šetřit a upřednostňovat životně důležitější investice? To už nám ani Jolanda nepoví. Dnes jsme uprostřed krize zdravotní i ekonomické.
Mnoho podnikatelů už to světlo na konci tunelu nevidí. Vidle do našeho relativního dýmkařského blahobytu může hodit i stát, potažmo Evropská unie. V některých státech Evropy (Španělsko, Francie, Slovensko) je zakázán prodej tabáku online, v Německu tím hrozí – potká to i nás? O růstu spotřební daně ani nemluvě, ta prostě pofrčí nahoru. Co další TPD, budou všechny tabákové krabičky generické, černé a bez názvu příchutě? Dorazí zákaz ochuceného tabáku i k nám? Přijdeme o výjimku v protikuřáckém zákoně? Samé otázky, prostě věštění z šourku. Doufejme, že se tak nestane.
Kdo je Jakub Kopáček? Dýmkařský expert, tvůrce blogu Dýmkařův koutek, autor knihy Dýmkařská bichle a jeden z největších propagátorů vodních dýmek v České republice.