Slavíme Mezinárodní den Afriky
Na čtvrtek 25. května 2023 připadá Mezinárodní den Afriky. Letos se připomíná již 60. výročí africké jednoty. Právě 25. května 1963 totiž podepsalo 32 afrických zemí Chartu Organizace africké jednoty, která se později přejmenovala na Africkou unii. Den Afriky slouží jako příležitost k uctění afrických lidí a vlád.
Charta Organizace africké jednoty ve svých začátcích vyzývala k větší jednotě mezi africkými zeměmi a podporovala jejich nezávislost na kolonialismu a apartheidu a podporovala hospodářskou i politickou spolupráci. Měla vizi, že všichni lidé na kontinentu budou žít svobodně a v prosperitě.
Proč Afrika? Svůj velký podíl na vzniku názvu tohoto kontinentu mají Římané, když objevili zemi naproti Středozemnímu moři. Pojmenovali ji po berberském kmeni sídlícím v oblasti Carnage, v současnosti označované jako Tunisko. Kmen se jmenoval Afri, odtud tedy Afrika.
Historie Dne Afriky
V etiopské Addis Abebě podepsali 25. května 1963 vůdci afrických suverénních republik zakládající listinu Organizace africké jednoty. Ta byla založena, aby pomohla řadě zdejších zemí dosáhnout transformace, svobody a nezávislosti. Africké hospodářské společenství bylo založeno v roce 1991. V květnu 1994 se k organizaci připojila jako 53. člen také Jihoafrická republika. Africká unie byla následně založena v roce 2002. Od jejího vzniku se k ní připojilo celkem 21 zemí.
Evropa – kromě Etiopie a Libérie – kolonizovala v Africe všechny země. Libérie přijala angličtinu jako svůj oficiální jazyk poté, co byla založena afroamerickými osadníky v roce 1847. Etiopie nebyla kolonizována nikdy, přestože byla před 2. světovou válkou krátce okupována Itálií.
Konec druhé světové války přinesl potom pokračující úsilí Afričanů k dekolonizaci kontinentu. Mezi lety 1945 a 1965 tak získala značná část afrických zemí nezávislost na evropských koloniálních mocnostech, přičemž Ghana se stala první africkou zemí na jihu Sahary, která ji získala 6. března 1957. Nezávislost Ghany tak následně posloužila jako inspirace pro další africké země bojující proti koloniální nadvládě.
Rok po své nezávislosti svolala Ghana 15. dubna 1958 první Konferenci nezávislých afrických států. Mezi přítomné africké země patřily mimo jiné Etiopie, Libye, Súdán, Libérie, Egypt, Tunisko a Maroko se zástupci Fronty národního osvobození. Konference byla směřována za prosazováním afrického odmítnutí koloniální a imperialistické nadvlády. Stala se tak první panafrickou konferencí za osvobození, jež se konala na kontinentu a sdružovala různé africké země. Na setkání se slavil první Den svobody Afriky, který byl později uznán jako Den Afriky.
V lednu 2017 byla následně spuštěna celoafrická agentura pro veřejné zdraví, Africká centra pro kontrolu a prevenci nemocí. Založena byla s cílem pomoci africkým členským státům Africké unie reagovat na mimořádné události v oblasti veřejného zdraví.
Ve zkratce
1959 - Den osvobození Afriky
1963 - Charta Organizace africké jednoty – podepisují představitelé afrických suverénních republik zakládající listinu
1991 - Založeno Africké hospodářské společenství
2002 - Založení Africká unie
Den Afriky je každoroční celosvětová oslava lidí, kultur a potenciálu tohoto rozmanitého i dynamického kontinentu plného kontrastů. Proto i mnohá ministerstva zahraničí pořádají k tomuto výročí různé programy.
Den Afriky je ale také příležitost k zamyšlení nad pokrokem Africké unie při dosahování jejích cílů, zejména pokud jde o ochranu lidských práv a svobod Afričanů.
Víte, že….
Afrika je rozlohou a počtem obyvatelstva druhý největší kontinent? Největší populaci zde má Západoafrická Nigérie. Z Afriky pocházejí největší a nejvyšší suchozemští savci, kterými jsou slon africký a žirafa. Mluví se zde až dvěma tisíci různými jazyky, z nichž každý má vlastní dialekt.
Rozmanitost i úchvatná gastronomie
Krajina Afriky je ohromující a rozmanitá a zahrnuje více než 50 zemí. Jde o úchvatný kontinent od pyramid a bazarů až po ohromující bílé pláži, majestátní hory a jedinečné vodopády.
Afrika se také může pochlubit tou nejrozmanitější divočinou, jakou si dokážete představit. Proto jsou na kontinentu tak oblíbené safari dovolené s divokou zvěří a přírodními rezervacemi. Velkou pětku zvířat, tedy lva, slona, buvola, leoparda černého nebo bílého nosorožce, lze vidět pouze tady.
Odlišné části kontinentu poskytují také nevšední gastronomické zážitky. Mezinárodně je nejznámější především marocká, etiopská a nigerijská kuchyně.
Ten, kdo již Afriku navštívil, podnikl safari cestu do divočiny nebo strávil jinak nezapomenutelnou dovolenou na tomto kontinentu, se ve svých myšlenkách za zážitky z této cesty často a rád vrací.