Santiago vs. Kušinagara. Poznejte čtyři poutní místa buddhismu
Když se řekne poutní místo, asi každý z nás si vybaví Santiago de Compostela. Malé španělské městečko, kde jsou uloženy ostatky sv. Jakuba a představuje jedno z nedůležitějších míst pro římskokatolické věřící, kam se ročně vypraví tisíce poutníků. Stejná poutní místa najdeme i v případě buddhismu, konkrétně se jedná o Lumbíni, Bódhgaja, Sarnáth, Kušinagara.
Místa spojená s Buddhou a jeho životem, tak bychom si nejlépe mohli představit čtyři základní zastávky pro poutníky buddhismu. Každé z těchto míst bylo po určitou dobu zapomenuto a znovu objeveno. Kvůli tomu nemůžeme říct, že by jedno bylo významnější než druhé a každý si může vybrat to, které je mu nejbližší.
Místo narození Buddhy - Lumbíni
Prvním místem spojeným s životem Buddhy je chrám, kde královna Mája porodila syna, prince Siddhárthu. V Lumbíni se tak narodil princ, ze kterého se později stal Buddha Šákjamuni. Rozlehlý areál se nachází na předhůří himalájského pohoří, v dnešním jižním Nepálu na hranici s Indií. Místo bylo na dlouhá léta zapomenuto a opět objeveno až na konci 19. století.
Probuzení u břehu řeky Néraňdžárá - Bódhgaja
Poutním místem, kde Buddha po několikadenní meditaci dosáhl probuzení je Bódhgaja. Příběh o jeho meditaci pod stromem bódhi a dosáhnutí probuzení nejspíš už znáte, proto si přiblížíme samotné město. Král Ašók se rozhodl udělat z Bódhgaji poutní místo a pořádal pravidelné, každoroční poutě. Vybudoval zde i rozlehlý chrám Mahábódhi. S ústupem buddhismu ve středověku upadla i Bódhgaja v zapomnění a znovu se k ní začali vracet poutníci až na začátku 20. století, kdy prošla rozsáhlou renovací.