+420 533 534 201
(Po-Pá: 8-12 a 13-17)
Poznejte svět
16. 8. 2017
Reinkarnace, karma a smrt napříč náboženstvím
Reinkarnace neboli znovuzrození a převtělení je v dnešní době poměrně známý pojem. Víte však, co se za reinkarnací všechno schovává a odkud se tento filozofický koncept vzal?
Hinduistický bůh Ganéša (Ganesha). Ganéša, jeden z nejuctívanějších hinduistických bohů. Sošky hinduistických bohů je možné zakoupit v našem e-shopu v sekci Sošky. Za zmínku stojí také odlišný pohřeb a pohřební ceremonie. Hinduisté kladou důraz na kremaci těla u řeky. Oheň pro hinduisty symbolizuje prostředek k přesunu duše do nového těla. Kremace probíhá často na břehu řeky a během obřadu nejstarší syn zesnulého prorazí neboštíkovi lebku holí, čímž se duše připraví na konečný odchod. Po skončení kremace se popel (nebo alespoň jeho část) vhodí do vody.
Sedící buddhistický mnich Karma je zákon příčiny a následku, kdy vše špatné a dobré v našem životě je následek našich činů. Aplikujeme-li to na znovuzrození, tak nový život je odrazem činů spáchaných během předchozího života. Nutno podotknout, že pro buddhisty nemají pozemské statky a lidské tělo příliš velkou váhu, záleží především na stavu mysli a duše. Proto se zříkají pokušení i cenných věcí a žijí prostým životem. Více o životě buddhistických mnichů si můžete přečíst v našem předchozím článku. Nirvána bývá označována jako duchovní cíl všech buddhistů. Jedná se o stav, kdy se duše oprostí od strastí, dosáhne nejvyššího stupně uvědomění, a tím se vykoupí z neustálé reinkarnace (znovuzrození). A jak vypadají pohřební ceremonie u buddhistů? Umírající bývá posazen do pozice spícího lva, pokoj se vybaví rituálními předměty, zapalují se vonné tyčinky a zpívají se umírajícímu mantry. Po smrti se nesmí s tělem tři dny manipulovat, následně se omyje a obleče. Tělo se následně pohřbívá několika způsoby – rozčtvrcení, kremace, pohřeb do hrobu, nebo vhození těla do řeky.
Co se stane, když zemřeme? Co je po smrti?
Tyto otázky si kladli lidé po celá století. Křesťané věří, že jejich duše odejde do nebe, do pekla, či očistce. Muslimové zase věří, že pozemský život je jen příprava na věčný život po smrti. Ačkoliv se od sebe tato náboženství liší, princip je v základě stejný – chová-li se člověk tak, jak mu říká písmo svaté, jeho duše po smrti odejde na lepší místo. Naopak bude-li se chovat a myslet v rozporu s tím, co hlásá jeho víra, duše bude po smrti trpět. Východní náboženství mají pohled na smrt odlišný. Buddhisté nemají žádné peklo a nebe, nýbrž přirozený koloběh duší. Podobně tomu je i u hinduistů. Celý proces z velké části ovlivňují zejména činy a jednání člověka během života, nikoliv bůh.I v hinduismu existuje peklo
Po smrti se duše hinduistů dostanou před boha smrti Jamy, který na základě pozemských skutků rozhodne o dalších krocích. Buď přijde duše do nebe, nebo do pekla. Ať tak či onak, nezůstane zde duše napořád. Po určité době se znovu vrátí do koloběhu – duše se vtělí a znovuzrodí.Hinduistický bůh Ganéša (Ganesha). Ganéša, jeden z nejuctívanějších hinduistických bohů. Sošky hinduistických bohů je možné zakoupit v našem e-shopu v sekci Sošky. Za zmínku stojí také odlišný pohřeb a pohřební ceremonie. Hinduisté kladou důraz na kremaci těla u řeky. Oheň pro hinduisty symbolizuje prostředek k přesunu duše do nového těla. Kremace probíhá často na břehu řeky a během obřadu nejstarší syn zesnulého prorazí neboštíkovi lebku holí, čímž se duše připraví na konečný odchod. Po skončení kremace se popel (nebo alespoň jeho část) vhodí do vody.
Buddhisté a karmický zákon
Obdobně jako v hunduismu i buddhisté věří v převtělování (reinkarnaci). Duše člověka se tak neustále rodí v novém těle, žije svým pozemským životem, umírá, zůstává chvíli v posmrtném mezistavu a opět se znovu rodí. Celý tento proces se řídí karmickým zákonem, zkráceně karmou, a opakuje se do té doby, než duše dosáhne Nirvány.Sedící buddhistický mnich Karma je zákon příčiny a následku, kdy vše špatné a dobré v našem životě je následek našich činů. Aplikujeme-li to na znovuzrození, tak nový život je odrazem činů spáchaných během předchozího života. Nutno podotknout, že pro buddhisty nemají pozemské statky a lidské tělo příliš velkou váhu, záleží především na stavu mysli a duše. Proto se zříkají pokušení i cenných věcí a žijí prostým životem. Více o životě buddhistických mnichů si můžete přečíst v našem předchozím článku. Nirvána bývá označována jako duchovní cíl všech buddhistů. Jedná se o stav, kdy se duše oprostí od strastí, dosáhne nejvyššího stupně uvědomění, a tím se vykoupí z neustálé reinkarnace (znovuzrození). A jak vypadají pohřební ceremonie u buddhistů? Umírající bývá posazen do pozice spícího lva, pokoj se vybaví rituálními předměty, zapalují se vonné tyčinky a zpívají se umírajícímu mantry. Po smrti se nesmí s tělem tři dny manipulovat, následně se omyje a obleče. Tělo se následně pohřbívá několika způsoby – rozčtvrcení, kremace, pohřeb do hrobu, nebo vhození těla do řeky.
Vydáno: 16. 8. 2017
Podobné články
Proč nakoupit u nás?
Vše skladem
Rychlé dodání zboží
Doprava zdarma
Při nákupu nad 2500 Kč
Rádi vám poradíme
Máme dlouholeté zkušenosti
Osobní odběr
V Brně