Světadíl plný pouští a písečných dun, deštných pralesů a tropických teplot a také domov mnoha domorodých kmenů a divokých zvířat - to je Afrika. Třetí největší kontinent hned po Asii a Americe jezdí turisté navštěvovat hlavně do jeho severních částí - do Tuniska nebo za pyramidami a sfingami do Egypta.Víte ale třeba, co se v Africe vaří? Jak vnímají Afričané hudbu a na jaké nástroje hrají? Nebo na jaké kmeny můžete narazit? Pojďme objevit kouzlo Afriky.
Africká kuchyně
Chutě africké kuchyně jsou stejně rozsáhlé jako celý kontinent. Co region, to odlišný styl jídla. Asi největší rozdíly najdeme mezi městy a vesnicemi. Záleží to hodně na přístupu k plynu, elektřině a vodě. Jiné možnosti budou mít lidé, kteří mohou vařit na vařičích a sporácích a jinak si zase budou připravovat jídlo Afričané, kteří mají na ohřívání k dispozici obyčejné ohniště.V Africe se o kuchyni a vaření se podle tradic stará výhradně žena jako matka rodiny, která pak při servírování nezapomíná ani na tradiční rituály. Nejčastěji vaří pokrmy z pomerančů, mandlí, datlí nebo cizrny.Trochu jiné podmínky mají v severní Africe. Ta má právě díky turistickému ruchu více možností a prostředků na rozmanitější pokrmy. Známé jsou zejména recepty z Maroka, ve kterých najdete ryby, zeleninu a ovoce (především datle) a nechybí ani jehněčí nebo skopové maso.Protože má v severní Africe převahu muslimské náboženství, vepřové maso budete na talíři hledat marně.
Africká hudba
V Africe uslyšíme hlavně lidovou hudbu místních obyvatel, která odráží jejich život, práci a kultovní obřady. Stejně jako africká kuchyně, i hudba se v každém regionu liší. Většinou převládá vokální jednohlasá, kterou doprovází různé bubny a rytmické nástroje.Hudební nástroje si afričané vyrábí sami z kmenů stromů, bambusu, slonoviny, zvířecích kůží a plodů některých tropických tykvovitých rostlin. Nejčastěji je uslyšíme hrát na bicí, dechové a drnkací (strunné) nástroje.
Djembe
Bubínek Djembe pochází ze starého kmene Maliků. Je oblíbený nejen v Africe, ale i v Evropě. Hrát na něj můžeme jednoduše dlaněmi a prsty a domorodci ho používali především při vesnických slavnostech a rituálech.Při hře na Djembe můžete kombinovat 3 základní zvuky:
basový - uvolněná dlaň dopadá do středu bubnu
středový - konec dlaně naráží o hranu bubnu, pevně natažené prsty
výškový - konec dlaně naráží o hranu bubnu ve větším úhlu, uvolněné prsty
Základní údery samozřejmě můžete doplnit dalšími údery, poloúdery a tlumením.Kromě bubínku Djembe můžeme v Africe narazit i na hudební nástroj Shakere Jumbo. Ten vydává křupavý zvuk, který vzniká pohybem korálků, mušliček a podobných materiálů, které jsou kolem Shakere navázané.
Africké kmeny - Mursiové
Jestli existuje kmen, na který byste nikdy nechtěli narazit, tak jsou to určitě Mursiové. Nejagresivnější a nejnebezpečnější kmen v Africe bedlivě střeží svou vesnici a cizince k sobě pouští jen minimálně nebo vůbec.Postavení ve vesnici získávají Mursiové podle toho, kolik dobytka vlastní. S ním se spojují i všechny významné události - pokud chce muž požádat ženu o ruku, daruje její rodině část svého dobytka.Mursijští muži chodí vzhledem ke sporům s ostatními vesnicemi stále vyzbrojeni samopaly. Podle toho, kolik zvěře uloví, si pak dělají značky a zářezy na těle. Někdo tvrdí, že značí počet zabitých lidí, to se ale zatím nepotvrdilo.U žen většinou uvidíte labrety - hliněné nebo dřevěné talířky ve spodním rtu. Čím větší talířek, tím atraktivnější žena pro muže je.Afrika je rozhodně jedním z nejzajímavějších a nejméně prozkoumaných kontinentů i díky špatně přístupnému terénu a domorodcům, kteří si hlídají svá území. Rozhodně ale stojí za to si udělat výlet alespoň do Egypta a navštívit proslulé pyramidy, které jsou samy o sobě jednou z největších záhad.
Dle platných zákonů je zakázán prodej tabákových výrobků, kuřáckých pomůcek, bylinných výrobků určených ke kouření a elektronických cigaret osobám mladším 18 let.Prohlašuji, že jsem starší 18 let a jsem si vědom(a), že tyto stránky obsahují informace o tabákových výrobcích a kuřáckých pomůckách.