Japonsko: Zvyky, kuchyně a zajímavosti
Japonsko je země kontrastů. Na jedné straně je prosáklé tradiční kulturou a rituály založenými před tisíci lety. Na straně druhé je to země, jejíž technologický pokrok testují hranice představivosti a vynalézavosti.
Z historie
Lidé často v dobách dávno minulých migrovalo do Japonska, a to zásluhou pravidelně se opakujícím dobám ledovým. Ty totiž spojovaly ledem tamní kontinent a východní Asii. Tím také byla umožněna migrace lidí, rostlin a zvířat z oblasti dnešní Koreje a Číny.
Archeologické výzkumy naznačují, že lidé pobývali na japonských ostrovech už 30 000 roků před naším letopočtem. První písemná zmínka o Japonsku se potom nachází v textech čínských historiků z období prvního století.
Japonské císařství bylo podle mytologie založeno 660 roků před naším letopočtem přímým potomkem bohyně slunce Amaterasu. A po celou další dobu historie „Země vycházejícího slunce“ zůstala v čele císařství jen jedna dynastie.
Během velké části japonské minulosti ovšem císaři hráli spíše podružnou úlohu. Ve skutečnosti zemi vládli opatrovníci (regenti) nebo vojenští vládci (šógunové). Od 12. až do 19. století byla moc v Japonsku právě v jejich rukou. V dané době byla japonská společnost rozdělena do čtyř vrstev: samurajové (vojenská šlechta), rolníci, řemeslníci a obchodníci. kulturami a období naprosté kulturní izolace.
Zatímco do první světové války vstoupilo Japonsko na straně spojenců proti Německu, za druhé světové války se k němu přidalo. To když 7. prosince 1941 vstoupilo do konfliktu s USA útokem na Pearl Harbor. Válku ovšem prohrálo a 2. září 1945 kapitulovalo.
Japonsko se skládá ze čtyř hlavních ostrovů. Žije zde na 127 milionů lidí. A po USA a Číně je třetí největší individuální ekonomikou světa.
Japonské zvyky
Poklona – v Japonsku se dodnes lidé zdraví tím, že se jeden druhému ukloní. Úklon se může pohybovat od malého kývnutí hlavy až po hluboké ohnutí v pase. Hlubší, delší úklona naznačuje upřímnou úctu. Poklona neslouží jen k pozdravu, ale také k poděkování, omluvě, prosbě nebo k žádosti o laskavost. Od cizinců se obvykle očekává kombinace úklonu a podání ruky.
Dárky – jejich dávání je běžnou součástí zdejší kultury. V závislosti na příležitosti se dávají různé druhy dárků. Podstatné ale je, jak je zabalen. Dárky v sadách po čtyřech se obvykle vydávají, protože čtyřka je v japonských pověrách považováno za nešťastné číslo. Pro zajímavost: japonské slovo „čtyři“ se vyslovuje stejně jako slovo „smrt.“
Stolování – nejdůležitější etiketou u stolu v Japonsku je říkat obvyklé fráze před a po jídle. Nezapichuje se hůlka kolmo do jídla, zejména do misky s rýží. Není ani slušné hůlkami na někoho ukazovat. Je naopak zdvořilé zvedat malé misky s rýží nebo polévkou při jídle, abyste zabránili pádu pokrmu. Pokud nedostanete polévkovou lžíci, je přijatelné usrkávat polévku z misky a jíst pevnou stravu hůlkami.
Při konzumaci nudlí, jako je ramen a soba, je obvyklé vydávat slintavé zvuky. Má se tak za to, že chutná lépe.
Obuv – boty se nikdy nenosí u někoho doma. Očekává se, že si zujete boty také v restauraci, hotelu, termálním letovisku i jinde. Dostanete přezůvky, do koupelny pantofle.
Jídlo
Japonské jídlo patří k nejoblíbenějším na světě a má pro to dost dobrý důvod. Tradiční vaření v Japonsku totiž klade důraz na rozmanitost a vyváženost. Toho je dosaženo použitím pěti barev (černá, bílá, červená, žlutá a zelená), pěti technik vaření (syrové jídlo, grilování, vaření v páře, vaření a smažení) a pěti příchutí (sladká, kořeněná, slaná, kyselá a hořká).
Jedním z nejznámějších jídel pocházejících z Japonska je bezpochyby SUSHI. Pokrm vznikl z procesu uchovávání ryb ve fermentované rýži. Dnes se vyrábí z octové rýže a čerstvých ryb, prezentovaných na mnoho způsobů a tvarů.
Pokrm TEMPURA tvoří kousky smažených mořských plodů, zeleniny nebo krevet v rostlinném oleji. To vše je uložené v těstíčku z vajec, vody a pšeničné mouky.
Mezi nejchutnějšími jídly je rovněž SASHIMI. Může jít o syrové hovězí nebo kuřecí maso. Mezi neoblíbenějšími patří ale patří syrové maso z ryb či mořských plodů. Všechny druhy masa jsou ale vždy nakrájené na tenké plátky.
Zahrnout mezi tradiční pochoutky je možné i MISO polévku. Vyrobena je z dashi vývaru – buď rybího nebo kelpového (podvodní porost) a podává se v kombinaci s miso pastou (dochucovadlem).
Další oblíbenou a vydatnou polévkou je RAMEN - silný masový vývar s nudlemi, nejčastěji doplněný o vepřové maso, vejce a jiné přísady.
Zajímavosti
Navštívit Japonsko znamená pro většinu cestovatelů nezapomenutelný zážitek na celý život. Oblastí, které stojí za to navštívit, je opravdu hodně. Může jít třeba o skutečnou a skrytou vesnici ninjů v městečku Iga Ueno, Nejvíce návštěvníků však putuje za některou z japonských památek zapsaných na seznamu UNESCO. Patří sem – Památky na starobylého Kjóta, Památník Míru v Hirošimě, Svatyně Icukušima, Památky na starobylém Nara a Posvátná hora Fudži.