Jak v létě osvěžit sebe i dýmku? Tady je užitečný návod
Slunko paří, větřík fouká, dovolenková a festivalová sezóna je v plném proudu. Letní čas si samozřejmě chcete užít i s dýmkou po svém boku, avšak pomeranč s čokoládou, vafle a jiné dezertovky asi nebudou tím ideálním osvěžením. V období dovolené tedy opět usedám za nechráněný kompík v SHANTI a podělím se s vámi o tipy na osvěžení letních session!
Základem je neživořit, přátelé. Ať už pokuřujete na fesťáku, v horách, u moře či na zahradě – chraňte kebuli i dýmku před žárem slunce. Dýmka v pařáku je za trest, proto vyhledejte stín pro sebe a když to půjde, tak i pro dýmku. Voda ve váze se může rychle a nepříjemně ohřát, což pocítíte na výsledné chuti! Dbejte na přísun chladivých tekutin i do svého chřtánu, jen s těmi alkoholickými opatrně, ať vás neloví někde v přehradě plavajíc s dýmkou v ruce nad hladinou.
Vítaný chládek
Osvěžení si můžete dopřát i na úrovni dýmky samotné. Ať sáhnete po ledu, chladícím náustku, ice bucketu či mátě v korunce – neprohloupíte. Pojďme si v krátkosti shrnout všechny možnosti:
- Ledové království – váza v chillu. Led je již známá pomůcka k ochlazení drinků, vody i k sundávání žvýkačky z potahu auta. Do vázy s ním! Doporučuji spíše tříšť, protože velké kvádry ledu na hladině narážejí do sebe a vypouští do prostoru vázy malé krystalky ledu. Když to hooodně přeženu, tak voda na plicích není úplně cool, když ty krystalky taháte spolu s dýmem. Ale to je spíš taková lehká absurdita, na pohodu si menší kostky ledu do vázy přidejte. Využít můžete i gelové chladící kostky, výhodou je opětovné použití.
- Náustek z Arktidy – chladivá zbraň do ruky. Řeč je o známém náustku Ice Bazooka, který v sobě ukrývá chladící kapsli. Vypadá trochu jako sexuální pomůcka, ale svou užitečností ji v dýmkařském světě předčí! Nahradíte si jím váš běžný náustek a zvesela inhalujete chladivý dým. Efekt vydrží, v závislosti na okolním parnu, zhruba 40 až 50 minut. Poté náustek vraťte zpátky do mrazáku, aby byl připraven na další chladivou akci.
- Old School kyblík – užitečný chlaďák. U tradičních dýmek se můžete setkat s kyblíkem (ice-bucket), který je umístěný pod táckem. Ten nejen jistí tácek na místě, ale slouží také k umístění ledu kolem těla dýmky. Nahoře u korunky se generuje nejvíce tepla, takže dýmkosauři viděli logiku v tom ochladit právě tohle místo. Funguje to skvěle, akorát musíte být vlastníky tradičních dýmek. Pokud nejste, klidně si naplňte běžný kyblík ledovou vodou či ledem samotným, zabořte to něj vázu a session bude hned veselejší a svěží.
Která máta je ta pravá?
Samostatnou kapitolkou je pak máta či jiný ledový prvek ve formě tabáku. Surovou mátu do korunky vážně nedávejte, jo? Do vody ve váze klidně, ale vězte, že čím víc bince ve vodě (čti ovoce, bylinky, zrnka kávy, rybičky atd.) máte, tím méně dýmu vám z dýmky přicestuje do pusy. Všechno má póry a ty zvesela sajou glycerin. Takže méně je zde více. Každopádně, po jaké mátě na trhu můžete sáhnout? Doporučil bych následující mrazáky:
- 7 Days Cold Death – tekutý dusík ve světlé edici. Legendární příchuť, u které se krystalizuje chladivá látka občas i v samotném tabáku, mrazí účelně a intenzivně. Nehledejte v tom sladkou mátu, tohle je opravdu čistý chlad.
- Al Fakher Big Green – klasická máta od Fakheru. Už skoro dvě desítky let české komunitě poskytuje vítané osvěžení. Je spíš do sladka, takže oceníte i po chuťové stránce. Tepelnou odolnost nemá ohromnou, proto ji třeba pošlete do mixu jako spodní vrstvu a vámi určenou příchuť navrch.
- Haze Subzero – mráz s příchutí kytiček. Ano, varianta máty od Haze jménem Subzero má florální podtón. Intenzitou máty bych řekl takový příjemný střed. Sami pak uvidíte, jestli vás květinové pojetí zaujme, či odradí.
- DARKSIDE Supernova – námraza pro černotáře. Jeden z nejoblíbenějších tabáků do mixu, který ledovou dlaní plíce pohladí. Intenzita se občas mění s různými várkami, avšak spolehněte se, že Supernova patřičné ochlazení dodá vždy. Když k ní přičichněte, mátu opravdu neucítíte, tak se nelekněte.
- Element Morozz – živelné ochlazení. Také Element nabízí mrazíka v příchuti Morroz, která tvoří příjemnou alternativu k Supernově. Ve výsledku také mráz, nikoliv sladká máta. Funguje výborně, stačí přidat do mixu.
- Tangiers Cane Mint – třtinová legenda. Pokud se zeptáte na nejoblíbenější příchutě Tangiers, bude téměř s jistotou figurovat v TOP 5. Cane Mint je chuťově jedinečný, charakteristická chuť cukrové třtiny v kombinaci s chladivým prvkem je přímo stvořená k mixologii. Za sebe mohu říct, že Cane Mint kouřím spíše pro jeho chuť než chladivý efekt, který nemá tak brutální jako třeba Cold Death, Supernova atd.
- Theo SUPERFRO – český mražoun. Lehká černotka od Thea nabízí ledovou pěst, která udeří do plic s nebývalou silou. Nemohu říct, že by šlo čistě o ice příchuť, pocítíte mentol.
- Must Have Frosty – mixér chladivý. Také Must Have nám servíruje dnes už nutnou součást katalogu příchutí ve formě čistého ledu. Podobá se dost Supernově.