Hummus nebo Falafel. Objevte jídla Blízkého východu
Na kuchyni zemí Blízkého východu si pochutná každý. Mísí se v ní prvky arabské, perské a židovské kuchyně a je známá svými bohatými stoly. Pestrost jídla tvoří teplé i studené předkrmy, čerstvé pečivo, sýr, jogurty, olivy, grilovaná zelenina, šťavnaté kebaby, pilafy, rýže a mnoho dalšího. A patří do ní nejen arabská, arménská, kyperská, egyptská, íránská, irácká, izraelská, libanonská nebo tureckou kuchyně.
Kulinářské tradice zemí Blízkého východu jsou výrazně ovlivněny středomořským klimatem, starověkými náboženstvími a Evropou, Afrikou a Asií prostřednictvím obchodních cest, které se používaly po staletí. Kuchyně této oblasti je opravdu velmi pestrá. Nabízí řadu chutí a stylů.
Jídla Blízkého východu obecně charakterizuje voňavé a bohaté koření, ořechy, olivový olej i krémové prvky. Tradiční masa zde servírovaná jsou skopové, jehněčí a kozí. Používá se také kuřecí, velbloudí či hovězí. Vepřové maso a ryby už méně často.
Základem jsou obiloviny
Nejběžnějšími pokrmy v těchto oblastích jsou kebab, baklava, dolma, jogurt, shawarma, hummus, falafel a tahini. Specialitou kuchyní zemí Blízkého východu je používání místních bylinek a koření. Nechybí muškátový oříšek, kmín, kurkuma, petržel, máta, ale i šafrán.
Základní potravinu ve stravě zdejších obyvatel už od starověku až do současnosti tvořily a tvoří obiloviny. Nejběžnějšími je přitom pšenice, ječmen a rýže. Z pšenice se připravuje bulgur a kuskus. Bulgur je nalámaná pšenice, která se částečně vaří a poté suší. Dá se jíst jako rýže nebo se z něj připravují masové koláče a další pokrmy. Pšenice se konzumuje také ve formě plochých chlebů či pity.
Také zelenina zaujímá ve zdejším jídelníčku přední místo. Ať už jako vařená, grilovaná, dušená nebo plněná (známá jako dolma). Fazole a luštěniny tvoří obsáhlou část stravy, neboť masné výrobky nejsou v některých oblastech z náboženského přesvědčení běžné. Z listové zeleniny jde o zelí, mangold a špenát. Nechybí ani cibule a česnek, řepa, mrkev či tuřín. Pro výrobu mnoha lahůdek se používá lilek, rajčata a dýně. Lilek se připravuje na různé způsoby, smaží se, peče, a to včetně dipů, tedy omáček. Rajčata se dávají do vývarů, dušených pokrmů a kebabů.
Nejoblíbenějším způsobem stravování v těchto zemích je mezze, ve kterém jsou zahrnuty ořechy, melouny, sýry, dipy a saláty, jako je hummus, mutabal a okurky.
Masová jídla jsou obecně vyrobena z jehněčího, kuřecího a hovězího masa. Obvykle se pokrmy připravují napichováním a grilováním. Pro vaření se používá máslo, v oblastech Středozemního moře potom olivový olej.
Foto: Nicholas Barbaros. Zdroj: Unsplash
Co je zač falafel a jak chutná baklava
Hummus je vyrobený z rozmačkané cizrny přidané do tahini, česneku, citronové šťávy a olivového oleje. Má lákavou chuť, která z něj dělá ideální předkrm. Můžete si ho dát s pita chlebem nebo jako pomazánku na sendvič.
Tahini je sezamová pasta. Bohatá a chutná a můžete si ji vychutnat jako dip nebo pomazánku. Tvoří základ mnoha blízkovýchodních pokrmů, a to sladkých i slaných.
Falafel. Jde o jednu z nejrozšířenějších základních potravin na Blízkém východě. Smažené kuličky jsou vyrobeny z cizrny, cibule a etnického koření. Běžně se podává jako předkrm. Je to jídlo bohaté na bílkoviny, které také ochucuje sendviče, když se vloží do pita chleba spolu s izraelským salátem.
Pita chléb. Lze ho podávat s jakýmkoliv jídlem. Je nadýchaný a měkký. Pita chleby mohou být plněné či vychutnávané s dipy. Nebo sendvičové obohacené o jiné suroviny. Pro některé lidi je pita chléb tím nejpohodlnějším jídlem.
Baba ganoush je vegetariánským jídlem, které se v různých podobách vyskytuje na celém Blízkém východě. Vyrábí se z pečených lilků a tahini.
Baklava dezert je vyrobený z pomerančových květů nebo růžového sirupu a je vynikající. Nabitý je ořechy a jinými lahůdkami.
Foto: Slashio Photography. Zdroj: Unsplash
Jak se liší Egypt a Libanon?
Arabské kuchyni
dodává specifickou chuť pokrmům koření z Indie spojené s bylinkami z Blízkého východu, jako je šafrán, tymián, česnek a jogurt. Populární arabská jídla jsou tabouleh, což je mezze, respektive předkrm. Mezi jídly, na kterých si ale nepochutná vegetarián, je nejběžnější jehněčí maso a nejuznávanějším pokrmem mansaf. Skvělou chuť navodí jednoduchá zelenina jako jsou například pikantní brambory batata harra.
Pokud byste někdy dostali jídlo v typicky arabské rodině, určitě vám bude naservírován na talíř, jenž bude obsahovat rýži, kuřecí a jehněčí maso a dušenou zeleninu.
V egyptské kuchyni
si pochutnáte například na stravě Ful Mudammas, tedy hummusu. Pokrm je vyrobený z fava fazolí se spoustou koření a podává se ke snídani. Je také velice populární coby pouliční jídlo.
Koshary je vyrobeno z běžných produktů jako je rýže, makarony, čočka a je zdobené cizrnou s cibulí. Vyzkoušet můžete taky hamam mahshi, egyptské jídlo z holubů. Kofta (masová nebo sekaná jídla) a kebab (různé piknikové grilované, smažené nebo na rožni pečená jídla) jsou další nejen místní pochoutky. Na závěr si můžete dát třeba baklava dezert (tučný a sladký zákusek).
Pokrmy z libanonské kuchyně
jsou čerstvé a chutné se spoustou exotického koření. Patří k nejoblíbenějším jídlům na světě. Na jejich přípravu se používá olivový olej. Společné jsou pro tuto kuchyni ingredience jako je bulgur, petržel, máta a česnek.
Běžné je zde shish taouk (špíz) a kibbeh nayeh (skládá se z mletého syrového jehněčího masa smíchaného s jemným bulgurem a kořením). Manakeesh je jídlo, které připomíná pizzu. Lahodné a křupavé domácí těsto je doplněno polevou nebo směsí sýrů.
Fattoush je libanonský salát, který obsahuje pečený nebo smažený pita chléb, rozdrcený a smíchaný s citronovou šťávou, olivovým olejem, česnekem a solí. Nejoblíbenějším libanonským dezertem je, stejně jako v Egyptě, baklava.