Zase si v SHANTI nechali otevřený komp a šli na dýmku, typické. Jakub Kopáček, jméno mé. Jsem zpátky a dneska si v krátkosti řekneme, co přidat do vázy, a povíme si o mýtu o čarovném mléce. Má mixologie na úrovni tekutin ve váze smysl, nebo přes dogma „do vázy přijde jen čistá voda“ nejede vlak?
Ono to svádí, o tom žádná. Mnoho z nás v telecích letech zkusilo přidat do vázy trochu chlastu, omlékovat ji zevnitř, rvát tam kusy ovoce, přilévat džus a hrát si na chemiky se sadou potravinářských barviv. Na své výtvory jsme byli patřičně pyšní, leč z některých nás bolela palice. Byl jsem podobným pionýrem a během let praxe jsem došel k tomu, že mi opravdu nejvíce vyhovuje ledově vychlazená H2O. Co ale dýmkařský svět nabízí vám, kutilům a aranžérům?
Efektivní ingredience
Jen máloco má dostatečnou sílu, aby to ve váze udělalo ohňostroj kladně příspívající k chuti kouřeného tabáku či náhražky. Mnohdy to vůbec není o dodání podtónu k samotné chuti, častěji chceme váze prostě dodat šmrnc nebo celé dýmce nahnat husinu. Vyskytují se i různé filtrační roztoky, ale žádné vám z dýmky zdraví prospěšnou aktivitu prostě neudělají. Základní efekty jsou tedy tři:
chuťový,
chladivý a
vizuální.
Když už něco budete sekat, filetovat, nalévat, míchat a přidávat, musí to mít grády! To znamená pronikavou chuťovou složku a vůni. Jako první se nabízí
ovoce. Mohu doporučit citrusy (citrón, grepfruit, pomelo, pomeranč atd.) – mocná šťáva, charakteristická vůně. Dále meloun, kiwi, jahody, maliny – zkrátka něco s vyšším obsahem šťávy. Klidně si tam hoďte i zmraženou ovocnou směs, ale to je spíš estetický doplněk – chuť není dostatečně pronikavá. Ovoce vždy důkladně očistěte, ideálně nebuďte líní a zbavte je slupek. V těch je často prd, jen hořkost.
Co přidat do vázy? Zkuste třeba ovoce. Příjemně vám vodu ochutí a ve váze vypadá efektně.
A co takové
koření,
byliny a jiná kouzla přírody? Obecně vzato – čím méně, tím lépe. Co mi fungovalo ve váze: celá skořice, hřebíček, levandule, jasmín, čerstvá bazalka, rozmarýn, vanilka, zázvor a samozřejmě máta! Po vizuální i chuťové stránce se nabízí i zrnka kávy – vizuální porno a jemný chuťový podtón.
Pozor na koktejly
Sirupy a
džusy přilévat můžete, ale s rozumem. Nahradit celý obsah vázy džusem je plýtvání, výsledná chuť je podivná a vázu si spíš zaserete. Trocha dobrého sirupu pro malý chuťový boost a lehce džusu pro obarvení a podtón ano, litry aromatických tekutin opravdu ne. Jo, dejte taky bacha na sycené nápoje. Z nosu vám budou létat bublinky a v krku to bude Saigon. Když už opravdu fakt jako nehorázně chcete něco takového do vázy přidat, zbavte to bublin poctivým štěrcháním. Na Ukrajině jsem vyzkoušel i řadu
koktejlů ve váze. Někdy v nich byl alkohol, jindy zase ne. Upřímně, příliš odvařený jsem z nich nebyl. Ano, opravdu to dodávalo chuti zajímavý podtón, ale nemohl jsem posoudit chuť tabáku bez něj. A byl to nápor na kebuli, když byl přítomen, byť v minimální míře, ten démon chlast. Zrovna bez koktejlů ve váze se obejdu, nevím jak vy. Chce to taky správnou míru, když tam dáte ovoce a jiných věcí příliš, máte z toho koktejl a už vám to nebude dobře dýmit – směs pohltí část dýmu ve váze. Buď střídmý alchymista!
Ledové kostky a světelná show
Nejlepší chlazení je ve starém dobrém ice bucketu pod táckem dýmky, ale už dlouhá léta to není trendy a u moderních dýmek to v podstatě neuvidíte. Druhou možností jsou chladivé náustky, které po delším pobytu v mrazáku propůjčí dýmce cca na 45 minut chladivý ocas. Na úrovni vázy můžete dát dovnitř
ledovou drť. Tenhle efekt ale vydrží nejkratší dobu, po nějakém čase drť roztaje a zvýší vám to hladinu vody ve váze. Pokud tam máte příliš velké kusy ledu, tak při bublání o sebe budou narážet a vypouštět do prostoru vázy mikroskopické krystalky ledu – a voda na plicích není už tak cool. Klídek, je to jen vyhnané do extrému a povodní v plicních sklípcích se bát nemusíte. Každopádně si ten led trochu více nesekejte, jen tak pro sichr.
Jde nám hlavně o barvičky a světla. U
barev můžete jít cestou nejlevnější, a to přisypáním potravinových barviv. Stojí pár korun a naleznete je v každé drogerce. Jsou tu ale i sofistikovanější řešení, s drobnými částicemi a plejádou barev. Třeba taková
XSchischa – v prášku nebo tekutině.
S barvivem XSChischa si můžete parádně vyhrát. Nabízí různé druhy barev.
Světel pod vázu je celá řada. Ty nejlevnější čínská svítidla z AliExpressu a jiných tržišť poskytnou ovladač a zábavu na baterky. Jen se ujistěte, že k tomu máte uzpůsobenou vázu (výkroj v podstavě) nebo vlastníte podstavec pod vázu s výkrojem pro světlo. Několik výrobců dýmek dodává svá vlastní řešení, ať už jsou to dražší svítící krabičky nebo LED pásky. A pak tu máme chytré dýmkařské světlo – podložku
Manapipes s vlastní aplikací!
Zapovězený les
Harry i ostatní bradavičníci tam chodit nemohli, ale stejně tam během let studia vnikli mnohokrát. I my máme svůj Zapovězený les. Dýmkař-alchymista za svou kariéru vyzkouší všechno možné. A s většinou kolegů a kolegyň v dýmu se shodneme, že zrovna těmto přídavkům do vázy byste se měli obloukem vyhýbat:
V 15? „Dáme do vázy vodku, se ožereme, vole!“ A víte co? Zkusíte jednou, nepotřebujete podruhé. Hrozí vám otrava alkoholovými výpary, oujé. Opojení z chlastu přichází mnohem rychleji, než když jej popíjíte. Za chvíli máte hlavu v pejru a ráno kocovinu jedna báseň. Do skleničky! Krku, otevřené rány, cukroví. Vidíte? Tolik možností, a to jsem brousil jen na povrchu. Alkohol do dýmky nepatří, je to pitomý výstřelek, flex mladých jestřábů na párty. Proti dýmkařské etiketě, rozumu i zdraví.
MLÉKO NEDĚLÁ DÝM HUSTŠÍ, ZAPIŠTE SI TO ZA UŠI. Trochu zjemnit kouřenou příchuť? Může, ale to vyřešte spíše na úrovni samotného mixu v korunce. Mléko ve váze dělá bublinové šílenství, které praská a zasírá vám hadici, vázu, srdce i zpětný ventil. Špatně se to čistí, pak to hnije a dýmku máte ve vůni. A jak mléko může ovlivnit „páru“, neboli vaporizovaný glycerin s aromazizátorem (dým), na úrovni množství a hustoty? Nijak. Mléko nedělá dým hustší a zasírá vázu, přepínám.
Vyprdněte se také na různé esenciální oleje, silice, kadidlo, halucinogeny, ayahuascy i vše možné tekuté a divné. Nejlepší věc, kterou si můžete přidat do vázy? Ledově vychlazená voda!
Kdo je Jakub Kopáček? Dýmkařský expert, tvůrce blogu Dýmkařův koutek, autor knihy Dýmkařská bichle a jeden z největších propagátorů vodních dýmek v České republice.