Dýmkařův koutek radí: 5 tipů pro začínající tabákové mixology
Směs barev, ušpiněných prstů, bizarních, nechutných i geniálních chutí – to je tabáková mixologie. Míchání a kombinace příchutí i druhů tabáku přináší radost z objevování neznámého, kreativně se zde můžeme vyřádit! Vždy se hodí znát pár triků a pravidel, zvlášť, když se v mixování teprve rozkoukáváte. Přichystal jsem u kompíku v Shanti pětici tipů, které vám v mixologii pomohou!
Je to vlastně forma umění. Každý tabákový mix je unikátní, obtížně replikovatelný. To víte, na dýmku působí v jejím chodu až 120 proměnných a nikdy nenapodobíte na list tabáku stejnou situaci. To nevadí, je to přirozená součást dýmkaření. Když ale při mixologii zapnete mozek a položíte sami sobě otázku: „Jakou dýmku vlastně chci kouřit?“, při troše zkušeností se vám povede vytvořit mix na míru nabitý vašim potřebám. Jak tedy mixovat tabák a čemu se vyhnout?
Méně je více!
Čím více máte po ruce příchutí, tím šílenější kombinace vás napadají. Deset tabáků k sobě? Tak určitě, takovým mixům se na východě říká kompot. Vlastně to nechutná nijak a původní příchutě ztěží identifikujete. Aby měly příchutě v mixu svůj hlas, uberte na druhové rozmanitosti.
Maximum je 4–5 příchutí, to už je taková hrana, ale stále rozeznatelná původní chuť příchutí. Dobře ovladatelné mixy se skládají ze tří příchutí, v ČR široce zastoupené „něco s mátou“ je zase typickým maskotem mixu dvou příchutí.
Abych byl věrný nadpisu, méně je více i v případě použití vašich rukou. Zkuste se naučit nabíjet a mixovat tabák jednou rukou, abyste tu druhou měli čistou a mohli pracovat s pokerem, otevírat/zavírat tabáky atd. K tomu poslednímu bych jen dodal, že balení tabáků, se kterými chcete mixovat, si otevřete ideálně ještě předtím, než si zašpiníte pazoury.
Zkuste být chvíli single
Rozbalíte novou zásilku tabáků a hned ve vás zlobí čertík-mixolog, jdete rovnou míchat. Brzda. Nejprve si zkuste všechny nové příchutě nabít, vyzkoušejte je jednotlivě. Takhle poznáte, jakou mají chuť, jak se rozvíjí během session, zda jsou citlivé na teplo a jestli vám vůbec chutnaj.
Většinou příchuť skončí ve třech kategoriích, a to super, do mixu a hrůza. Super si zakouříte s radostí znova čistou, je to lahůdka. Kategorie do mixu značí, že čistě nabitá příchuť vykazuje něco, s čím nejste úplně happy – typicky třeba nízká tepelná odolnost. Stane se tak ideálním objektem mixologie, kdy s její pomocí zkoušíte doplňovat, balancovat a podtrhovat mixy. A hrůzu netřeba komentovat, je to kandidát k prodeji, výměně, do koše či k nabití neoblíbeným příbuzným.
Krátká teorie mixování
Nehledě na to, zda máte dvě, tři, čtyři či pět příchutí, můžete si pomoci jednoduchým rozdělením mixu. Většinou se vám pak povede vytvořit právě takovou dýmku, kterou jste chuťově zamýšleli. Načrtnu vám snadno ovladatelný styl mixologie.
Jednotlivé elementy tabákového mixu lze roztřídit do tří skupin – tělo mixu, příchuť a podtón. V podstatě jde o to, že si vyberete nejvýraznější chuť, jejího pomocníka a něco, čím to celé podtrhnete.
- Tělo mixu se skládá z příchutě, která celý mix řídí a udává mu tak hlavní chuť. Jedná se o největší porci tabáku v mixu, cca 60 %. Hraje tam hlavní housle, cítíte ji nejvíc.
- Příchuť doplňuje tělo mixu a je s ním buď v souladu, nebo kontrastu. To znamená, že ke sladkému základu přidáte sladký doplněk (soulad) nebo třeba k sladkému základu kyselů doplněk (kontrast). Objemově je to tak 30 % mixu.
- Podtón slouží k podtržení celého mixu, a to chladivým (máta), herbálním (bazalka, tymián, levandule atd.), dezertním (oříšky, káva, dezerty atd.) nebo nápojovým efektem (kola, energeťák, čaj atd.). Prakticky to může být jakákoliv konvenční příchuť. Tvoří také nejmenší porci tabáku, cca 10 %.
A jako příklad si vezměme višeň, limetku a mátu. Chci vytvořit sladkou višňovou příchuť, kterou bude kontrastem narušovat kyselá limetka, a doplnit to celé o chladivý, mátový podtón. Višeň tvoří tělo mixu (60 %), limetka je příchutí v kontrastu (30 %) a máta je podtón (10 %).
Skvěle se to nabíjí po tzv. vrstvách. Smíchal bych k sobě mátu a limetku, nadrobil to do korunky a vytvořil tak spodní vrstvu. Višeň bych nadrobil navrch, je naší horní vrstvou a je jí nejvíce. Teplo nejprve projde višní a vezme si nejvíce chuti, poté projde limetkou s mátou a vezme si část i z nich. Můžete to samozřejmě aplikovat i na dvě příchutě a míchat i v jednotlivých skupinách tabáky k sobě.
Hledejte rovnováhu, nezapomínejte na štěstěnu
Na perfekcionismus se vyprdněte. Přesné gramáže, na milimetr rozdělená korunka, lístek po lístku uložený na to ideální místo. Z mé zkušenosti říkám, že čím více se s tím mordujete, tím hůř to dopadne. Jistě, určitá míra preciznosti je u mixování potřeba. Přesto se dýmkaři shodují, že jedny z nejlepších mixů nabíjí, když se na to prakticky tolik nesoustředí. „V opilosti nabíjím nejlepší mixy,“ tvrdí řada z nich. Hledejte rovnováhu mezi perfekcionismem a hala-bala mixováním!
Co se týče štěstěny, jak jsem nastínil na začátku, nikdy dýmku zcela neovládnete. Může se stát, že vám dojde například špatný tabák už z výroby (málo/hodně glycerinu, chybný blend, nekvalitní aroma atd.) a nenaděláte s tím už skoro nic. Chci tím říct, že ne vždy je chyba u vás.
Nebojte se mixovat světlý a černý tabák dohromady
Není to kacířství, jen je to třeba provést správně. Když mixujete tabáky s rozdílnou tepelnou odolností, což světlý a černý tabák jsou, může se to zvrhnout ve festival spáleniny. Pokud je smícháte k sobě do společné směsi a nabijete, většinou má mix tendenci přebrat ty horší vlastnosti světlého tabáku (z hlediska tepelné odolnosti). Co s i s tím počít?
Výborně to řeší opět nabití po vrstvách. Spodní vrstva v korunce bude ze světlého tabáku, bude jej poměrově méně a lehce jej umačkáte. Vrchní vrstvu tvoří nadrobená a upravená černota. Tou projde teplo skvěle, zároveň ale slouží jako štít pro světlotu dole. Z té si teplo také vezme chuť, ale už o něco méně a nebude světlotu toliko trápit. Hle, problém s tepelnou odolností vyřešen. Více se dozvíte v článku a videu o nabití stylem semi-dense pack.
A to je pro dnešek všechno, dýmkařští přátelé. Někdy příště se můžeme do tajů mixologie ponořit hlouběji a ukázat si specifické techniky. Kdybyste potřebovali poradit, pošlete mi mail nebo mi napište na Facebook nebo Instagram Dýmkařova koutku – rád pomohu.