Çay ister misin? Připravte si doma turecký čaj jako v istanbulské kavárně
Příprava tureckého černého čaje Rize není nic složitého. K jeho správnému uvaření nemusíte být zkušení popíječi čaje. Nachystat ho zvládne i naprostý čajový začátečník. Jediné, co budete potřebovat, na rozdíl od běžné přípravy čaje, bude Caydanlik – dvojkonvice. A nesmíme zapomenout na kvalitní černý čaj, který je naprosto zásadní.
Poznejte turecký čaj
Pod názvem turecký čaj si většina z nás vybaví černý čaj. Konkrétně se jedná o drcený druh černého čaje, který je sklízen v provincii Rize na Jižním pobřeží černého moře. Oblíbený je zejména v Turecku, ale popularitu získal i v severním Kypru a některých balkánských zemí. Tato oblast dává díky mírnému klima i dostatku srážek spolu se specifickým způsobem sklizně čaji neobyčejnou chuť, která je umocněna unikátním způsobem přípravy.
Příprava čaje jako v Istanbulu
Jak jsme již zmiňovali, příprava tradičního tureckého čaje stojí na dvojkonvici Caydanlik. Do spodní konvice nalijete vodu a do horní nasypte čaj. Jak se voda ve spodní konvici vaří, lístky v horní se lehce opraží. Jakmile voda začne vařit, lístky se zalijí a nechají se louhovat po dobu 5 minut. Pak už jen stačí osladit cukrem a rozlít do menších skleniček. Čaj bývá podáván s citrónem, ovšem nikdy s mlékem.
Na co u popíjení černého čaje nezapomínat
Možná už jste ve světě čaje zkušenějšími, ale i tak raději připomeneme jeden důležitý fakt. Černý čaj obsahuje kofein! Denně byste tak neměli překročit dávku 5 šálků. Ve večerních hodinách je vhodné černý čaj raději nahradit například heřmánkovým nebo mátovým. Pravidelná konzumace černého čaje také může snižovat krevní tlak, takže pokud máte nižší krevní tlak, pamatujte i na tuto skutečnost.