15 zajímavých faktů o Buddhovi, které možná nevíte
Jeho sošky jsou velmi oblíbenou dekorací. A třeba jednu takovou sošku máte doma i vy. Řeč je o Buddhovi, zakladateli buddhistického učení. Kdo to ale vlastně byl a jak došel k osvícení? Tyhle zajímavosti o něm dost možná ani nevíte.
Zajímavosti o Buddhovi
Slovo “buddha” v sanskrtu znamená “osvícený”.
Buddha s velkým B označuje zakladatele buddhismu, zatímco buddha je výraz pro osvíceného člověka.
Buddhovo rodné jméno je Siddhártha Gautama. Narodil se v Lumbiní na území dnešního Nepálu.
Buddha byl synem královské rodiny. Vzdal se však života v bohatství a luxusu, aby našel cestu bez utrpení a pomíjivosti.
Než se Siddhártha Gautama vydal na cestu k osvícení, oženil se. Přesně v den odchodu z domova se Siddhárthovi Gautamovi a jeho ženě narodil syn.
Na své cestě Buddha často meditoval. Osvícení či probuzení dosáhl během sezení pod stromem bódhi, který se v Indii stal jedním z buddhistických poutních míst.
Buddha založil řád mnichů a sester s názvem Sangha, který od svého počátku až do dnešního dne uchovává Buddhovo učení a předává jej dál.
Pro buddhisty není Buddha bohem a buddhismus náboženstvím. Jedná se o filozofii a způsob života.
Na rozdíl od mnohých náboženství a duchovních směrů se učení Buddhy šířilo nenásilnou cestou pouze ústní komunikací nebo vytesáním do kamenných budov.
Čínský mnich Budai (nebo Hotei) bývá někdy chybně označován jako Buddha. Mýlka může pramenit se skutečnosti, že Budai je také znám pod přezdívkou “Laughing Buddha” neboli “Smějící se Buddha”.
Jedním z vyobrazení Buddhy je v lotosovém sedu s jednou rukou dotýkající se země. Tato poloha vychází z legendy, kdy Buddha tváří v tvář ztělesněné smrti prohlásil: “Tato širá země ať je mým svědkem tím, že se zachvěje v šestkrát sedmi nárazech.” Buddha se tak odkazoval na své dobré skutky z minulého života. Po zvolání této věty se podle legendy ozvalo zemětřesení.
Hinduisté věří, že se do těla Buddhy převtělil Višnu, jeden ze tří hlavních bohů hinduismu.
V Islámu je Buddha spojován s prorokem Islámu, v Koránu je tato postava známá pod jménem Dhu al-Kifl.
Nejvyšší socha Buddhy měří 128 metrů, včetně podstavců a základen je její celková výška 208 metrů. Jde zároveň o druhou nejvyšší sochu na světě. Abyste si ji mohli prohlédnout zblízka, museli byste se vydat do Číny.
Dle platných zákonů je zakázán prodej tabákových výrobků, kuřáckých pomůcek, bylinných výrobků určených ke kouření a elektronických cigaret osobám mladším 18 let.Prohlašuji, že jsem starší 18 let a jsem si vědom(a), že tyto stránky obsahují informace o tabákových výrobcích a kuřáckých pomůckách.